مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر
 
 
 
 
 
 
 
 انتشار اولین اثر برگزیده تالیف شده در پژوهشکده مطالعات تخصصی کوثر با همکاری موسسه آزمون یار پویا

 برگزاری دومین جلسه کارگروه بررسی و تصویب طرح نامه سطح چهار رشته تفسیر تطبیقی

 جلسه دفاع پایان نامه اعظم طلایی جم از طلاب سطح 3 با موضوع «نقش کنترل خشم دراصلاح روابط اجتماعی در قران باتکیه بر بیانات ایه الله جوادی املی »

 جلسه دفاع پایان نامه ریحانه جهانی از طلاب سطح 3 با موضوع «بررسی فقهی و قانونی و واگذاری مسئولیت به غیر مسلمان در حکومت اسلامی»

 برگزاری مصاحبه گرایش تاریخ اسلام و تفسیر و علوم قرآنی

 برگزاری کارگاه نگرش تا نگارش پایان نامه

 برنامه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد سلیمانی

 اجتماع بزرگ مردمی بیعت با امام عصر (عج) در سراسر کشور

 دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از طلاب سراسر کشور

 مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بیانیه ای: حوزه های علمیه با تمام توان ازسپاه پاسداران حمایت می کند

 در حمایت از سپاه پاسداران: تجمع بزرگ حوزویان در مدرسه فیضیه

 

خانه اخبار دفاع پایان نامه طلاب سطح 3 با موضوع « پاسخ ابن سینا...
چهار شنبه 21 خرداد 1399     دفاع پایان نامه طلاب سطح 3 با موضوع « پاسخ ابن سینا به مسئله منطقی شر و پاسخ فخر رازی و خواجه نصیر طوسی »

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از  طلاب سطح 3 در رشته کلام اسلامی 92  برگزار شد.

کیاهور معاون پژوهش کوثر گفت: پایان نامه  سعیده سادات حبیبی اسکندری از طلاب سطح 3 با موضوع « پاسخ ابن سینا به مسئله منطقی شر و پاسخ فخر رازی و خواجه نصیر طوسی » با راهنمایی دکتر علی حاجیان و با داوری حجه الاسلام دکتر محمد علی بخشی موفق به کسب رتبه عالی ونمره  18  گردید.

کیاهور با اشاره به چکیده این پایان نامه گفت: در این پایان نامه  ، مسأله شر یکی از مسائلی است که همواره ذهن بشر را به خود متوجه کرده است. بر اساس پذیرش اصل واقعیت و اینکه انسان و جهان و پیوند آنها با هم خیال و وهم نبود، بلکه دارای واقیعت است، مسأله‌ای بنام نظم وهمانگی و همچنین مطلبی بنام نظام احسن مطرح می‌شود، که آیا واقعیت‌های جهان هماهنگ و منظم می‌باشند یا پراکنده وگسیخته از همدیگرند و آیا بر فرض نظم و هماهنگی دارای بهترین نظام و محکم ترین انسجام می‌باشند یا اینکه نظامی احسن از وضع موجود متصور و ممکن خواهد بود؟ در راستای این بحث این مسأله مطرح می‌شود که شرور، بی نظمی‌ها و آلام چگونه با احسن بودن نظام قابل جمع می‌باشد.

وی، خاطر نشان کرد: در این رساله سعی شده است با توجه به نظر اندیشمند مسلمان ابن سینا به این سوال پاسخ داده شود که شر چگونه مسأله‌ای است و در این میان به دیدگاه شارحان، فخر رازی و خواجه نصیرالدین طوسی نیز در مورد مسأله شر پرداخته می‌شود. بیان دیدگاه ابن سینا به ما کمک می‌کند که به قدرت خداوند پی برده که دنیایی بدون نقص آفریده است و ناظم و آفریننده آن دانا و توانا است. ابن سینا ماهیت شر را امری عدمی می‌داند که در حقیقت در عالم خارج واقعیت ندارد و همچنین امری نسبی می‌داند. بنابراین دخول آن در قضا و قدر الهی به نحو بالعرض است.  از نظر خواجه عبارت است از عدم وجود یا عدم کمال برای موجود. فخر رازی در تعریف خیر و شر می‌گوید: هر چیزی که موافق و سازگار بالطبع انسان باشد خیر است و هر چیزی که موافق با طبع انسان نباشد آن را شر می‌نامیم.

کیاهور، در پایان کلید واژه های این پایان نامه را   شر، خیر، ابن سینا، خواجه نصیرالدین طوسی، فخر رازی بیان کرد.

 گفتنی است این جلسه روز یکشنبه 18 خرداد ماه ساعت 8 در مجتمع علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


چهار شنبه 21 خرداد 1399 - 10:19:17

ارسال نظر


آرشیو : 1  


امروز:  سه شنبه 8 مهر 1399
اخبار
آموزش
کتابخانه
اصطلاحات
مقالات
اساتید
کانون قرآن
گفتمان
پرسش و پاسخ
بسیج
گالری عکس
مناسبت ها
فرزانگان
اطلاعیه ها و بیانیه ها
رویدادها
تازه های علمی
 
 
 
 
کليه حقوق معنوي براي مجتمع آموزش علوم اسلامي کوثر محفوظ مي باشد.
Designed by Hetav Group & Powered by: Karimabadi